هوشمند سازی پارکینگ با RFID | پارکینگ مکانیزه

هوشمند سازی پارکینگ با RFID می تواند سیستم های مستقل و بدون توقف را برای امنیت و کنترل پارکینگ فراهم آورد.

هوشمند سازی پارکینگ به این صورت است که در ورودی های اصلی راه بند نصب می شود. از سنسور تشخیص ماشین استفاده می کند که به عنوان شمارنده ورود و خروج محسوب خواهد شد و هم زمان بالا ماندن راه بند را کنترل می نماید. پارکینگ هوشمند میتواند برای درب های ریموتی پارکینگ منازل نیز اجرا شود.

 

 

در پارکینگ های هوشمند یا به عبارتی پارکینگ مکانیزه جهت شناسایی خودروها (وسایل نقلیه پرسنل و وسایل نقلیه عمومی) کارت RFID پیشنهاد می شود.

از کارت RFID میتوان به عنوان کارت تردد شخصی و هم چنین کنترل پرسنل در محیط های اداری (ACCESS CONTROL) استفاده کرد. کارت RFID جهت شناسایی  خودرروهای عمومی نیز پیشنهاد شده است که در هنگام ورود و خروج ماشین زمان کم تری برای پردازش اطلاعات و محاسبه مبلغ پرداختی از اپراتور بگیرد. جهت کنترل و هدایت خودروها در طبقات سنسورهایی جهت شمارش قرار داده میشود. همچنین می توان جهت شمارش و راهنمایی در طبقات از دوربین های مدار بسته استفاده کرد.

هوشمند سازی پارکینگ با توجه به رشد تکنولوژی و فناوری امروزه از نیازهای مهم در ساختمان هایی که در راستای رشد رفاه و آسایش و مدرن سازی خود گام برمی دارند محسوب می شود.

 

 

عملکرد پارکینگ هوشمند:

  • نمایشگر شمارنده:

  در هر وروردی پارکینگ هوشمند یک نمایشگر شمارنده نصب می شود که نشان دهنده تعداد واقعی فضای خالی داخل پارکینگ میباشد. که نحوه نمایش اعداد واقعی توسط سنسورهای راه بند و ریدرهای درب ها می باشد.

  •  راه بند و سنسور:

همانطور که می دانید راه بندها در کنار اتاق های کنترل نصب می شود که خود شامل یک سنسور می باشند. کاربرد سنسورها به جهت:

  • شمارش وسایل نقلیه ورودی و خروجی، که تعداد فضای خالی را در نمایشگر شمارنده بیرون نمایش می دهد.
  • کنترل راه بند، تا در صورت وجود وسایل در زیر راه بند و عمل کردن Timer سنسور مانع بسته شدن راه بند و آسیب رساندن به خودرو شود.
  • RFID Reader

RFID Reader که در طرح مدرن سازی پارکینگ جهت شناسایی خودروها پیشنهاد شده است، در هر ورودی یک عدد نصب می شود. محل قرارگیری آن در کنار کامپیوتر اپراتور می باشد، به محض ورود خودرو اپراتور اقدام به ثبت پلاک خودرو در کارت می نماید و با تحویل آن به خودرو، نرم افزار یک شماره از نمایشگر شمارنده بیرون کسر می نماید.  Reader دیگرروی پایه ای در فاصله یک متری اتاق کنترل نصب می شود که در صورتی که پرسنل کارت داشته باشد، با ایستادن در کنار Reader و نشان دادن کارت از فاصله 10cm-40cm شناسایی خودرو انجام میشود و راه بند برای عبور خودرو باز می شود. و در صورت عبور افراد بدون کارت اپراتور اقدام به صدور کارت می نماید.

در طرح مدرن سازی پارکینگ نحوه خروج خودروها به این شکل می باشد که Reader  در فاصله یک متری از راه بند بر روی پایه ای نصب خواهد شد و رانندگان موظف به نشان دادن کارت خود به Reader می باشند. برنامه با پردازش اطلاعات مبلغ قابل پرداخت را بر روی نمایشگر مشتری نشان می دهد. با قرار دادن Reader ی در کنار کامپیوتر اپراتور، در صورتی که کارت از Reader اولی خوانده نشده بود توسط اپراتور ابتدا کارت جهت محاسبه مبلغ به دستگاه نشان داده می شود و سپس بعد ازدریافت مبلغ با زدن دکمه تایید راه بند باز می شود و خودرو اجازه خروج را دارد. به محض خروج خودرو از راه بند، نمایشگر شمارنده یک عدد به تعداد فضای خالی اضافه می کند. در این قسمت همانطور که اشاره شد با دادن کارت RFID به پرسنل هم می توان امکانات بهتری را به جهت استفاده از پارکینگ ارائه داد (ازقبیل زمان کمتری صرف کردن جهت ورود و خروج اتومبیل خود) و همانطور که در بالا اشاره شد می توان ازهمان کارت برای شناسایی (کارت ساعت زنی) و ردیابی در طبقات (Access control) ،اتاق ها، ناهارخوری، کتابخانه و... داشته باشیم.

 

 


جهت دریافت مشاوره رایگان و درخواست اجرای سیستم با  گروه داتیس تماس بگیرید.