سیستم مدیریت انبار مبتنی بر بارکد و آر اف آی دی RFID

سیستم مدیریت انبار مبتنی بر بارکد امکان شناسایی و ردیابی الکترونیکی کالا در انبارها را با استفاده از دستگاه های بارکدخوان و یا پایانه های جمع آوری داده (هندهلد) فراهم نموده،ضمن ثبت سریع و دقیق اطلاعات مربوط به گردش کالا در پایگاه داده،فرایند دشوار انبارگردانی را نیزسهولت میبخشد.در این سیستم،لیبل بارکد الصاق شده بر روی کالا یا بسته بندی آن،در هنگام ورود یا خروج کالا از انبار توسط یک بارکدخوان یا هندهلد قرائت شده،عملیات رسید و حواله با حداکثر سرعت ممکن و بدون دخالت عامل انسان در ثبت داده ها انجام می شود. بوسيله‌ي اين سيستم،اطلاعات كارت‌شناسايي اشخاص و يا مشخصات وسايل نقليه و يا اشياء خوانده مي‌شود.

اهداف استفاده از بارکدینگ انبار :

 • ثبت ورودها و خروج ها (اسناد رسید و حواله انبار) به صورت غیر دستی
 • سرعت و دقت بالا در جمع آوری و ورود اطلاعات مربوط به گردش کالا در انبار.
 • امکان اختصاص یک کدسریالی برای هر واحد از کالا.
 • کنترل گردش و موجودی انبار براساس کد ، لات و سریال.
 • ایجاد امکان ردیابی هر کالا بر اساس شماره سریال.
 • به حداقل رساندن خطاهای عملیاتی و اطلاعاتی.
 • امکان دسترسی به کلیه اطلاعات کالا به صورت Online، بدون خطا و با سرعت بالا.
 • امکان تهیه برگه های خروجی کالا به صورت اتوماتیک و سریع.
 • امکان بهره گیری دقیق از روش های FIFO و LIFO در نحوه ترخیص محصولات از انبار.
 • انبار گردانی بسیار سریع و آسان با استفاده از دستگاه پرتابل.
 • امکان تعریف شرایط جایگذاری کالاهای خاص در موقعیت های خاص انبار.

 سيستم جامع انبار محصول و انبار مواد اولیه :

تحويل توليد به انبار و مكانيزم ورود محصولات به انبار و صدور رسيد انبارتوسط يك دستگاه ترمينال جمع آوري اطلاعات پرتابل،نماينده انبار در انتهاي هر شيفت باركد بسته ها را تك تك اسكن نموده و بصورت فيزيكي محصول توليد شده را تحويل مي گيرد اطلاعات مربوط به محصول توليدي به شكل ذيل ميتواند به برنامه نرم افزار انبار منتقل گردد : 

پروسه انبار محصول و نگهداري كالا

 پس از تحويل محصول توسط دستگاه پرتابل جمع آوري اطلاعات انباردار دستگاه را روي پايه آن كه به كامپيوتر انبارمتصل ميباشد قرار داده و بدين طريق اطلاعات به نرم افزار انبار منتقل ميگردد. قبض انبار مربوطه جهت بايگاني و اخذامضا هاي مجاز چاپ شده و كالاي توليدي به موجودي انبار اضافه مي گردد.نرم افزار انبار كه ثبت اطلاعات مربوط به ورود و خروج كالا در آن بصورت كاملا" مكانيزه انجام مي گيرد داراي تمامي ويژگي يك سيستم انبار تعدادي و داراي ويژگي مهم نگهداري گردش كالا بصورت سريالي مي باشد. بدين معني كه براي هر محصول يك ركورد در سيستم انبار وجود دارد كه علاوه بر نگهداري اطلاعات كالایی هر سريال توليدي،اطلاعات مربوط به گردش آن كالا شامل تاريخ و شيفت توليد ، اطلاعات مربوط به اسناد.

مدیریت انبار مبتنی بر بارکد

 بارگيري و خروج كالا از انبار 

براساس برگه هاي ارسالي از واحد فروش (برگه حواله يا سفارش) اطلاعات به سيستم نرم افزار ثبت سفارشات مستقر در كارخانه وارد شده و اطلاعات مربوط به هر محموله ارسالي به سيستم نرم افزار انبار منتقل مي گردد.اطلاعات هر سفارش از طريق نرم افزار انبار روي ترمينال هاي پرتابل براي جمع آوري اقلام هر سفارش منتقل شده ودستگاه مربوطه در اختيار مسئول جمع آوري هر سفارش گذاشته مي شود،كارگر انبار با مراجعه به محل استقرار هر كالا باركد روي رول هاي جمع آوري شده را اسكن مي نمايد. در صورت وجود اشتباه در انتخاب كالا و مغاير بودن آن بارديف هاي هر سفارش از نظر نوع كالا پيغام خطاي مربوطه به هنگام اسكن شدن باركد به اپراتور مربوطه داده ميشود.پس از جمع آوري كليه اقلام مربوط به هر سفارش دستگاه به انبار جهت صدور حواله خروج و بارنامه و پكينگ ليست ارسال كالا كه حاوي شماره سريال اقلام داخل آن سفارش ميباشد منتقل ميگردد. با صدور هر حواله كالاهاي آن ازموجودي انبار كسر شده و در كاردكس مربوطه عمل ميگردد. در سيستم اينكه چه سريالي طي چه شماره حواله به كدام مشتري يا انبار ارسال شده است نيز ثبت خواهد شد. به هنگام ترخيص كالا نيز كليه مشخصات مقصد و شماره بارنامه و حواله انبار به همراه پكينگ ليست كالاي ارسالي به شرح شماره سريال و مشخصات هر رول و وزن هر رديف و جمع كل تنظيم و چاپ مي گردد. با اين عمل كالاي صادره از موجودي انبار كسر شده و در كاردكس انبار ثبت مي گردد.

انبار گردانی

براي انبار گرداني ابتدا اطلاعات موجودي انبار از نرم افزار انبار محصول به دستگاه ديتا كالكشن تخليه مي گرددسپس انبار دار با مراجعه به محل فيزيكي كالا در انبار ، باركد هر محصول موجود در انبار را قرائت کرده تا مغايرت موجودي انبار را بدست آورده و بر روي دستگاه ديتا كالكشن خود مشاهده نمايد.پس از استخراج ليست مغايرت اطلاعات از دستگاه پرتابل به نرم‌افزار انبار تخليه شده و سند مغايرت انبار درسيستم نرم افزار انبار صادر مي گردد. 

 استفاده از RFID بر روي تجهيزات و وسايل نه تنها در انبارداري بطور مستقيم به کاربران کمک مي کند،بلکه باعث مي شود تا در مراحل ديگر نظير مراقبت هاي حراستي،تعقيب اجناس توسط کاميون هاي بزرگ و غيره مفيد باشد.درنظر بگيريد که لوازمي از انبار تحويل گرفته شده است براي خروج کاميون از درب نهايي بايد حراست بازديد کاملي بعمل آورد.اين مسئله ساعتي وقت خواهد گرفت. در حاليکه با استفاده ازRFID و فقط يک REDEAR دستي مي توان به سرعت به محتواي آنچه توسط کاميون حمل مي شود پي برد.

در انبار ها که از روش ها و نرم افزارهاي خاص نظير ERP، SCM استفاده مي شود، مي توان توسط ايجاد يک شبکه بزرگ به اطلاعات دسترسي پيدا کرد. قرار دادن RFID در يک شبکه WIRELESS مجزا مي تواند ضمن بالا بردنFLEXIBILITY قيمت تمام شده را نيز بطور چشمگيري کاهش دهد.

 جهت اطلاعات بیشتر می توانید با کلیک بر روی      تجهیزات مورد نیاز راهکار مدیریت انبار را مشاهده کنید.